...
Nasveti

Zbijanje točk zaradi alkohola: Kako hitro rešiti situacijo?

zbijanje točk zaradi alkohola

V nadaljevanju preberite, kako lahko s pravnimi sredstvi in rehabilitacijskimi programi preprečite odvzem in omogočite zbijanje točk zaradi alkohola.

Ali ste vedeli, da lahko več kot 20 % voznikov v Sloveniji zaradi prekrškov, povezanih z alkoholom, tvega odvzem vozniškega dovoljenja?

Kako lahko zmanjšate kazenske točke zaradi vožnje pod vplivom alkohola?

Zmanjšanje kazenskih točk zaradi vožnje pod vplivom alkohola je možno s premišljenimi koraki:

zbijanje točk zaradi alkohola
  • Udeležba v rehabilitacijskem programu za voznike omogoča zmanjšanje do 4 točk. Vozniki z 8 do 17 točkami lahko opravijo posebna izobraževanja, kar izboljša možnosti za delno brisanje kazenskih točk.
  • Prepustitev vozniškega dovoljenja v začasno hrambo lahko podaljša rok za izbris kazenskih točk, s čimer se pridobi čas za udeležbo v programih.
  • Redno preverjanje vozniškega stanja prek eVIDENC sistema omogoča voznikom vpogled v stanje točk in pravočasno ukrepanje. Če voznik pravočasno izvede potrebne ukrepe, lahko prepreči izgubo vozniškega dovoljenja.
  • Samoiniciativno udeležbo na dodatnih psihosocialnih delavnicah lahko voznik predlaga kot dokaz resnosti rehabilitacije pred sodiščem, kar lahko vodi do milejše sankcije.

S temi ukrepi lahko voznik učinkovito zmanjša število točk zaradi alkohola in ohrani vozniško dovoljenje. Ključno je, da se vozniki zavedajo posledic in pravočasno ukrepajo za izboljšanje svojega pravnega statusa.

Kateri rehabilitacijski programi so na voljo za zbijanje točk zaradi alkohola?

V Sloveniji so na voljo različni rehabilitacijski programi za voznike s kazenskimi točkami, ki omogočajo zmanjšanje števila točk in preprečitev izreka prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja:

  • Program varne vožnje je namenjen voznikom, ki so prejeli od 4 do 17 kazenskih točk. Udeležba v tem programu omogoča zmanjšanje do 4 točk. Program vključuje teoretični del, kjer se obravnavajo vzroki in posledice prometnih nesreč, ter praktične vaje na poligonih varne vožnje.
  • Psihosocialne delavnice so obvezne za voznike, ki so kršili predpise pod vplivom alkohola ali mamil. Namen delavnic je sprememba stališč do vožnje in uživanja substanc. Sodelovanje v teh delavnicah lahko sodišče upošteva kot olajševalno okoliščino pri izrekanju kazni.
  • Usposabljanje za preizkus znanja je namenjeno tistim, ki so izgubili dovoljenje zaradi 18 točk. Voznik se mora ponovno izkazati s teoretičnim in praktičnim znanjem. Če uspešno opravi preizkus, se lahko vrne v aktivni status voznika.
  • Program za preprečevanje ponovitve prekrškov je dodatni program za voznike, ki so večkratni kršitelji. Ta program vključuje individualne pogovore s strokovnjaki in spremljanje voznika v določenem časovnem obdobju.

Z udeležbo v teh programih vozniki pridobijo možnost zmanjšanja kazenskih točk in s tem izboljšajo svoje pravne možnosti. Ključ je v pravočasnem ukrepanju in izbiri ustreznega programa, da se prepreči začasna prepoved vožnje ter dolgoročne posledice za vozniški status.

Preberite še:

Koliko časa traja, da se točke zaradi alkohola izbrišejo iz vozniškega zapisa?

Izbris kazenskih točk zaradi vožnje pod vplivom alkohola je odvisen od več dejavnikov, ki jih določa zakonodaja:

zbijanje točk zaradi alkohola
  • Doba brez ponovitve prekrška je ključna. Če voznik dve leti ne stori novega prekrška, se mu kazenske točke avtomatsko izbrišejo iz vozniškega zapisa. Ta rok se začne šteti od datuma pravnomočnosti odločbe.
  • Pri hujših prekrških, kjer je prisotnost alkohola višja od 0,52 mg/l, je pogoj za izbris točk triletna doba brez kršitev.
  • Začasni odvzem vozniškega dovoljenja zaradi doseženih 18 točk zahteva opravljanje ponovnega preizkusa znanja. Po uspešnem opravljenem preizkusu se točke izbrišejo, voznik pa dobi nazaj vozniški status.
  • Rehabilitacijski programi omogočajo zmanjšanje števila točk že med obdobjem kaznovanosti. S tem se zmanjša tveganje za pridobitev statusa nevarnega voznika.
  • Vozniki, ki se udeležijo psihosocialnih delavnic, lahko pridobijo priporočilo za skrajšanje dobe za izbris točk, kar je še posebej pomembno pri prekrških povezanih z alkoholom.

Pomembno je, da vozniki redno preverjajo svoj vozniški evidenčni karton, saj lahko le tako pravočasno ukrepajo in preprečijo trajne omejitve vožnje. Zavedanje dolžine trajanja dobe za izbris kazenskih točk omogoča voznikom, da načrtujejo potrebne korake za ohranitev svojega vozniškega dovoljenja.

Ali je mogoče preprečiti odvzem vozniškega dovoljenja pri prekrških, povezanih z alkoholom?

Preprečitev odvzema vozniškega dovoljenja pri prekrških, povezanih z alkoholom, je možna z več strategijami:

zbijanje točk zaradi alkohola
  • Vložitev ugovora na odločbo lahko prepreči takojšnje izvrševanje kazni. Če voznik meni, da je bila odločba izdana napačno, lahko vloži zahtevo za sodno varstvo. Sodišče lahko kazen omili ali celo odpravi.
  • Udeležba v posebnih programih za varnost v cestnem prometu omogoča zmanjšanje števila kazenskih točk in s tem znižanje tveganja za preseganje praga 18 točk. Voznik lahko ohrani pravico do vožnje.
  • Pri izrečeni začasni prepovedi vožnje zaradi alkohola lahko voznik zaprosi za nadomestno sankcijo. To vključuje obveznost dodatnega usposabljanja, ki lahko nadomesti odvzem dovoljenja.
  • Opravičilo v postopku pred prekrškovnim organom lahko vpliva na višino sankcije. Sodišče lahko upošteva olajševalne okoliščine, kot so osebne razmere ali predhodna vožnja brez prekrškov.
  • Sodelovanje v programih za preprečevanje ponavljajočih se prekrškov lahko pripomore k ohranitvi vozniškega dovoljenja. S tem voznik izkaže resnost pri odpravljanju tveganega vedenja.

Z aktivnim pristopom in poznavanjem svojih pravic v postopku lahko voznik prepreči, da bi zaradi prekrška izgubil dovoljenje. Hitro ukrepanje in uporaba pravnih sredstev sta ključna za zmanjšanje možnosti izreka trajnega odvzema vozniškega dovoljenja in s tem ohranjanje svobode gibanja.

Blog: “Zbijanje točk zaradi alkohola” je bil napisan z namenom ozaveščanja voznikov o možnostih, ki jih imajo za zbijanje kazenskih točk

Viri:

1-Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa (AVP)

2-Uradni list Republike Slovenije

3-Zakon o varnosti cestnega prometa (ZVCP-1)

Sorodne vsebine

Vsi prispevki
Odvzem vozniškega dovoljena
© 2024. All rights reserved
MOTIVA d.o.o.

Vatovčeva ulica 7

6000 Koper - Capodistria