...
Nasveti

Kazenske točke: Koliko tvegate, če ne upoštevate pravil?

kazenske točke



Ali ste vedeli, da v Sloveniji več kot 20 % voznikov, ki presežejo kazenske točke, izgubi vozniško dovoljenje za vsaj šest mesecev?

V tem zapisu boste izvedeli, kateri prekrški prinašajo največ kazenskih točk in kakšne so posledice.

Kaj so kazenske točke in kako vplivajo na voznika v skladu s Slovensko zakonodajo?

 kazenske točke

Kazenske točke so mehanizem, ki ga slovenska zakonodaja uporablja za nadzor nad prometnimi prekrški. Njihov namen je opozoriti voznike na nevarnost ponavljajočih se kršitev in zmanjšati tveganje za resnejše prekrške.

Vozniki, ki storijo prekrške, kot so prekoračitev hitrosti, vožnja pod vplivom alkohola, ali neupoštevanje prometnih znakov, prejmejo kazenske točke, ki se zabeležijo v njihov prometni karton.

Število dodeljenih točk je odvisno od resnosti prekrška. Na primer, prekrški, kot je vožnja pod vplivom alkohola, lahko prinesejo do 18 kazenskih točk, medtem ko lažji prekrški, kot je nepravilno parkiranje, prinesejo manj točk. Ko voznik zbere 18 kazenskih točk v obdobju dveh let, sledi samodejni odvzem vozniškega dovoljenja. To pomeni, da mora voznik pred ponovno pridobitvijo opraviti določene rehabilitacijske ukrepe, kot so edukacijske delavnice.

Kazenske točke močno vplivajo na pravice voznika. S povečanjem števila točk se povečuje tveganje za odvzem vozniškega dovoljenja, kar vpliva na voznikovo mobilnost in pravico do vožnje. Ko voznik doseže maksimalno število točk, se sooči s sodnim postopkom, kjer lahko sodišče določi pogoje za ponovno pridobitev dovoljenja.

Z upoštevanjem vseh prometnih pravil in varno vožnjo se lahko voznik izogne zbiranju kazenskih točk. Tako prispeva k varnejšemu cestnemu prometu. Da bi preprečili odvzem dovoljenja, je ključnega pomena, da se voznik zaveda, koliko točk je že zbral in da sprejme ukrepe za izboljšanje svoje varnosti na cesti.

Koliko kazenskih točk lahko zbere voznik, preden pride do odvzema vozniškega dovoljenja?

kazenske točke

Po slovenski zakonodaji lahko voznik zbere 18 kazenskih točk, preden pride do samodejnega odvzema vozniškega dovoljenja.

Kazenske točke se beležijo ob storitvi resnejših prometnih prekrškov, kot so vožnja pod vplivom alkohola, prekoračitev dovoljene hitrosti, in neupoštevanje prometnih znakov.

Če voznik doseže ali preseže ta prag točk v obdobju dveh let, sledi takojšnji odvzem vozniškega dovoljenja.

Vsak prekršek prinese določeno število točk glede na težo kršitve. Na primer, prekršek, kot je vožnja pod vplivom alkohola, lahko prinese do 18 točk, kar pomeni takojšnji odvzem izpita. Manjši prekrški, kot je neupoštevanje rdeče luči, običajno prinesejo manjše število točk, vendar se ti prekrški seštevajo.

Ko voznik zbere 18 kazenskih točk, zakon zahteva, da se izvede odvzem dovoljenja. Voznik lahko pravico do vožnje ponovno pridobi šele po izpolnitvi določenih pogojev. Kot so rehabilitacijski programi ali edukacijske delavnice, in po preteku določenega časovnega obdobja. V tem času voznik nima pravice do vožnje motornih vozil.

Za voznike, ki želijo zmanjšati možnost odvzema dovoljenja, je pomembno, da spremljajo svoje točke in pravočasno ukrepajo. Z udeležbo v programih varne vožnje je možno zmanjšati število točk, vendar takšna možnost ni na voljo za voznike, ki so storili hude prekrške, kot so prekrški povezani z alkoholom ali vožnjo pod vplivom mamil.

Z varno vožnjo se lahko voznik izogne zbiranju točk in s tem prepreči odvzem vozniškega dovoljenja.

Kako lahko voznik zmanjša ali izbriše kazenske točke po slovenski zakonodaji?

Po slovenski zakonodaji lahko voznik zmanjša ali izbriše kazenske točke na več načinov, vendar morajo biti izpolnjeni določeni pogoji.

Prva možnost je udeležba v programu varne vožnje, ki ga izvajajo pooblaščene organizacije. Ta program je namenjen voznikom, ki imajo manj kot 7 kazenskih točk. S pravilnim zaključkom programa lahko voznik zmanjša število točk, vendar le za 4 kazenske točke v dveh letih.

Druga možnost za izbris točk je, da voznik ne stori nobenega novega prekrška v obdobju dveh let. Po preteku tega časa se točke samodejno izbrišejo iz prometnega kartona. To velja za vse voznike, ki ne presežejo praga za odvzem vozniškega dovoljenja.

Za voznike, ki so storili resnejše prekrške, kot so vožnja pod vplivom alkohola ali prekomerna hitrost, možnosti za hitro zbijanje točk ni.

Ko voznik doseže 18 kazenskih točk, mu zakonodaja predpiše obvezen odvzem vozniškega dovoljenja in s tem onemogoči vožnjo.

V takih primerih mora voznik opraviti rehabilitacijske ukrepe, kot so edukacijske delavnice, da lahko ponovno pridobi dovoljenje.

Pomembno je vedeti, da zniževanje točk ni na voljo za vse prekrške, predvsem za tiste, ki vključujejo hujše kršitve prometnih pravil. Vozniki, ki želijo zmanjšati tveganje za odvzem vozniškega dovoljenja, morajo aktivno spremljati svoje kazenske točke. Morajo se pravočasno vključiti v programe za izboljšanje varnosti vožnje.

S tem, ko voznik sprejme odgovornost in se udeleži ustreznih programov, ne le zmanjša število kazenskih točk, temveč tudi prispeva k večji varnosti na cestah.

Katere prekrške spremlja največ kazenskih točk in kakšne so kazni?

kazenske točke

Največ kazenskih točk spremljajo prekrški, ki predstavljajo največjo nevarnost za varnost v cestnem prometu. Prekršek, ki prinaša največ točk – do 18 kazenskih točk – je vožnja pod vplivom alkohola z vrednostjo nad 0,52 mg/l izdihanega zraka.

Poleg tega sledi odvzem vozniškega dovoljenja in visoka denarna kazen od 1.200 EUR. Podoben kazenski ukrep velja za vožnjo pod vplivom drog ali drugih psihoaktivnih substanc, kjer prav tako lahko pride do izreka 18 kazenskih točk in takojšnjega odvzema izpita.

Drugi resni prekrški, ki prinašajo od 9 do 18 točk, so prekoračitve hitrosti za več kot 50 km/h nad omejitvijo na avtocestah ali več kot 30 km/h v naseljih. Tovrstni prekrški poleg točk prinesejo še denarne kazni od 500 do 1.200 EUR, odvisno od stopnje prekoračitve.

Nadalje je visoka stopnja kazenskih točk predpisana za prekrške, kot so povzročitev prometne nesreče z resnimi telesnimi poškodbami ali smrtjo. Tovrstni prekrški prinesejo od 10 do 18 kazenskih točk, odvisno od posledic nesreče. Voznik poleg odvzema dovoljenja lahko prejme tudi zaporno kazen, če se ugotovi huda malomarnost.

Neupoštevanje rdeče luči na semaforju, nepravilno prehitevanje in neupoštevanje prednosti pešcev prinašajo med 3 in 9 kazenskih točk, kar prav tako lahko vodi do začasne prepovedi vožnje, če se prekrški ponavljajo.

Za zmanjšanje teh tveganj je ključno, da vozniki razumejo resnost teh prekrškov. Z udeležbo v edukacijskih delavnicah lahko preprečijo nove kazenske točke in zmanjšajo tveganje za visoke kazni ali odvzem izpita.

Viri:

1-Zakon o pravilih cestnega prometa (ZPrCP)

2-Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa (AVP)

3-Zakon o prekrških (ZP-1)

Sorodne vsebine

Vsi prispevki
Odvzem vozniškega dovoljena
© 2024. All rights reserved
MOTIVA d.o.o.

Vatovčeva ulica 7

6000 Koper - Capodistria