Nasveti

Ali je v letu 2025 pričakovati spremembe zakonodaje glede odvzema vozniškega dovoljenja?

Ali je v letu 2025 pričakovati spremembe zakonodaje glede odvzema vozniškega dovoljenja?

Se v letu 2025 obetajo spremembe zakonodaje glede odvzema vozniškega dovoljenja? Če si kdaj izgubil dovoljenje ali pa se bojiš, da bi ga lahko, te bo to še kako zanimalo.

Trenutno postopek ponovne pridobitve vključuje zdravniški pregled, varno vožnjo in včasih ponovno opravljanje izpita, a prihajajoče spremembe bi lahko vse to zaostrile ali poenostavile – odvisno od tvoje situacije.

Govori se o strožjih pogojih za tiste s hujšimi prekrški in potencialnih daljših čakalnih dobah. A kaj to pomeni zate? Preberi naprej in izvedel boš vse podrobnosti!

Katere spremembe glede odvzema vozniškega dovoljenja se obetajo v letu 2025?

V letu 2025 se na področju odvzema vozniških dovoljenj obetajo pomembne spremembe, ki bodo vplivale na voznike po vsej Evropi. Ena ključnih novosti je uvedba enotnega digitalnega vozniškega dovoljenja, ki bo olajšalo identifikacijo in poenostavilo postopke zamenjave ali obnove dovoljenj prek spleta.

Ali je v letu 2025 pričakovati spremembe zakonodaje glede odvzema vozniškega dovoljenja?

Poleg tega bo odvzem vozniškega dovoljenja zaradi hudega prometnega prekrška v eni državi članici EU veljal tudi v drugih državah članicah. To pomeni, da vozniki, ki jim je bilo dovoljenje odvzeto zaradi prekrškov, ne bodo mogli voziti nikjer v EU.

Prav tako se predvideva, da bo vožnja brez veljavnega vozniškega dovoljenja uvrščena med hude prometne prekrške.

Te spremembe so del prizadevanj za povečanje varnosti na cestah in zagotavljanje enotnega sistema kaznovanja po celotni Evropski uniji. Voznikom svetujemo, da se seznanijo z novostmi in prilagodijo svoje vedenje na cesti, da bi se izognili morebitnim sankcijam.

Ali bo postopek odložitve odvzema vozniškega dovoljenja postal strožji ali bolj fleksibilen?

Postopek odložitve odvzema vozniškega dovoljenja se bo verjetno spremenil, a ali bo strožji ali bolj fleksibilen, je odvisno od končne zakonodajne potrditve. Načrtovane spremembe EU predvidevajo poenotenje pravil, kar pomeni, da se bo postopek v nekaterih državah zaostril, v drugih pa poenostavil. Nova pravila bodo bolj dosledno obravnavala ponavljajoče se kršitelje, predvsem pri hujših prekrških. Kot so vožnja pod vplivom alkohola ali prekoračitev hitrosti za več kot 50 km/h.

sodnik

Kaj to pomeni v praksi? Če si storil resen prekršek, bo odložitev odvzema težje dosegljiva, saj se pričakuje večji poudarek na zagotavljanju javne varnosti. Sodišča bodo pri odločitvah upoštevala ponavljajoče se kršitve in socialne okoliščine voznika. To lahko pomeni, da bo nekdo, ki nujno potrebuje avto za delo, imel več možnosti za uspeh kot nekdo, ki je bil že večkrat kaznovan. Tudi predložitev dokazil bo bolj striktna – pomanjkljivi dokumenti bodo lahko hitro vodili v zavrnitev vloge.

Na drugi strani pa bodo mlajši in manj izkušeni vozniki pod strožjim nadzorom. Po nekaterih predlogih bi mladi vozniki, ki storijo hujše prekrške, lažje ostali brez dovoljenja, brez možnosti odložitve. Torej, če imaš v mislih, da bi vložil predlog za odložitev odvzema vozniškega dovoljenja, bo ključno, da imaš dobro argumentacijo, ustrezna dokazila in po potrebi pravno pomoč.

Kako bi lahko nova zakonodaja vplivala na voznike z več kazenskimi točkami?

Če imaš na računu več kazenskih točk, te bodo nove spremembe verjetno bolj zadele kot voznike s “čistim listom”. Zakaj? Pripravlja se možnost, da bi vozniki s preveč točkami hitreje izgubili dovoljenje, ne glede na to, kdaj so bile točke dodeljene. Se sliši strogo? Po novem bi se lahko upoštevala tudi zgodovina prekrškov, ne samo skupno število točk. To pomeni, da če si v dveh letih večkrat presegel hitrost ali vozil pod vplivom alkohola, lahko ostaneš brez izpita prej, kot si misliš.

Ali je v letu 2025 pričakovati spremembe zakonodaje glede odvzema vozniškega dovoljenja?

Prav tako bi se lahko podaljšal čas izbrisa kazenskih točk, kar pomeni, da ne boš mogel “počakati”, da točke same izginejo. Zdaj trajajo dve leti, po novem bi lahko pet ali več! In če misliš, da boš z obiskom rehabilitacijskega programa rešil situacijo – mogoče ne. Po novih pravilih bo možnost zmanjšanja kazenskih točk z dodatnim usposabljanjem strožje regulirana.

Kaj pa odložitev odvzema vozniškega dovoljenja? Tu se stvari lahko zapletejo, saj bi sodišča lahko dobila več pristojnosti, da zavrnejo prošnje za voznike s ponavljajočimi se prekrški. Če ti je ostalo le nekaj točk do meje, je morda čas, da začneš voziti bolj previdno.

Ali bo možnost pritožbe na odvzem vozniškega dovoljenja v letu 2025 lažja ali težja?

Pripravljaš pritožbo na odvzem vozniškega dovoljenja? No, v letu 2025 bi to lahko postalo precej večji izziv. Zakaj? Predlogi sprememb zakonodaje gredo v smer hitrejšega in strožjega odločanja, kar pomeni manj prostora za dolge pravne manevre.

odvzem vozniškega dovoljenja

Trenutno lahko pritožbo vložiš v 15 dneh po prejemu odločbe, po novem bi se ta rok lahko skrajšal na 8 dni. To pomeni manj časa za pripravo dokazil, kar lahko poveča število zavrnjene pritožb. Poleg tega bi se lahko spremenili pogoji za začasno odložitev izvršitve odvzema.

Kaj pa argumenti za pritožbo? Po novem bi morali biti izjemno konkretni in podprti z verodostojnimi dokazili, saj naj bi se zmanjšala možnost zlorabe pravnih sredstev za podaljševanje postopka. To pomeni, da boš moral imeti močne razloge, kot so procesne napake, neustrezna presoja dokazov ali medicinska stanja, ki bi lahko vplivala na tvojo sposobnost za vožnjo.

Ampak tu je še nekaj: stroški postopka! Če bo zakonodaja sledila trenutnim trendom, se lahko zgodi, da bodo pritožbeni postopki postali dražji,. Če torej razmišljaš o pritožbi, se vnaprej prepričaj, da imaš trdne argumente, sicer lahko izgubiš ne samo dovoljenje, ampak tudi precej denarja.

Se bo spremenil postopek ponovne pridobitve vozniškega dovoljenja po odvzemu?

Si ostal brez vozniškega dovoljenja in te zanima, kako ga boš lahko spet dobil? No, v letu 2025 bi se lahko stvari kar konkretno spremenile. Postopek ponovne pridobitve vozniškega dovoljenja po odvzemu naj bi postal strožji.

odvzem vozniškega dovljenja

Trenutno moraš po odvzemu opraviti kontrolni zdravstveni pregled, program varne vožnje in v nekaterih primerih ponovno opravljati vozniški izpit. Ampak kaj se bo spremenilo? Po nekaterih predlogih bi moral vsak voznik, ki je izgubil dovoljenje zaradi alkohola ali drog, opraviti psihološko oceno. Poleg tega bi se lahko povečala čakalna doba za ponovno opravljanje izpita – namesto nekaj tednov bi lahko trajalo več mesecev.

In ne pozabi na stroške! Trenutno se ponovna pridobitev dovoljenja lahko povzpne tudi do 800 evrov, v prihodnje pa bi lahko bilo še več. Nekatere države EU že uvajajo daljša obdobja prepovedi vožnje, kar bi lahko vplivalo tudi na Slovenijo.

Kaj pa dobra novica? Če so spremembe res namenjene boljši prometni varnosti, bi to lahko pomenilo tudi več jasnosti in hitrejšo obravnavo za tiste, ki dokazano ne predstavljajo tveganja. Torej, če si med bolj vestnimi vozniki, se ti morda obeta celo malenkost lažja pot do ponovne pridobitve. Če pa si pogosto na radarju prometnih organov, pa se raje pripravi na daljši in dražji proces.

Viri:

1-Zakon o pravilih cestnega prometa (ZPrCP)

Sorodne vsebine

Vsi prispevki
Odvzem vozniškega dovoljenja
© 2024. All rights reserved
Adrijana Clobas s.p.
Strma pot 10
6000 Koper - Capodistria