Kakšne so razlike med začasnim in trajnim odvzemom vozniškega izpita?
MartinPeternelj
15/03/2025
Predstavljaj si, da ti odvzamejo vozniški izpit – kaj sledi? Razlike med začasnim in trajnim odvzemom vozniškega izpita so ključne, saj določajo, kako hitro (če sploh) lahko spet sedeš za volan.
Začasni odvzem pomeni, da imaš še vedno možnost vrnitve brez ponovnega opravljanja izpita, medtem ko pri trajnem odvzemu postopek postane veliko bolj zapleten.
V Sloveniji se vsako leto odvzame na stotine dovoljenj, marsikdo pa ne ve, kako pravilno ravnati po odvzemu. Če želiš izvedeti, kako poteka vrnitev dovoljenja in kaj vse moraš urediti, beri dalje!
Kaj je začasni in kaj trajni odvzem vozniškega izpita?
Začasni in trajni odvzem vozniškega dovoljenja sta dva čisto različna postopka, ki imata hude posledice. Ampak kakšna je razlika? Poglejva.
Začasni odvzem vozniškega dovoljenja pomeni, da ti pristojni organ (ponavadi policija) vzame dovoljenje takoj na mestu, če storiš hujši prekršek. To se zgodi, če presežeš dovoljeno mejo alkohola (0,52 mg/l izdihanega zraka) ali če imaš več kot 18 kazenskih točk. Vozniško dovoljenje je začasno odvzeto do odločitve sodišča ali upravnega organa.
Trajni odvzem vozniškega dovoljenja pa pomeni, da ti dovoljenja ne vrnejo kar tako. Ponavadi se zgodi, če ponavljaš hude prekrške ali dosežeš prag 18 kazenskih točk v dveh letih. Takrat moraš ponovno opraviti zdravniški pregled, psihološko testiranje in tečaj varne vožnje.
Ampak pazi! Če želiš odložitev odvzema vozniškega dovoljenja, lahko vložiš predlog in, če imaš dober razlog (npr. nujne službene vožnje), ti ga lahko začasno podaljšajo. A to ni zagotovilo. Statistika kaže, da več kot 70 % vlog brez ustrezne utemeljitve pristojni organ zavrne.
Če dobiš začasni odvzem, imaš možnost pritožbe ali odložitve izvršitve kazni. Če pa ti dovoljenje trajno odvzamejo, pa ni več poti nazaj – vsaj ne brez ponovnega opravljanja izpita. Zato je pomembno, da poznaš razlike med začasnim in trajnim odvzemom vozniškega dovoljenja in se pravočasno odzoveš!
Katere okoliščine vplivajo na trajanje začasnega odvzema?
Trajanje začasnega odvzema vozniškega dovoljenja ni vedno enako. Lahko traja nekaj dni, včasih pa tudi več mesecev. Ampak od česa je odvisno? Poglejva ključne dejavnike!
Vrsta prekrška – Če gre za hujši prekršek (npr. vožnja z več kot 1,10 mg/l alkohola v izdihanem zraku), bo odvzem trajal dlje. Pri blažjih kršitvah se lahko dovoljenje vrne prej.
Kazenske točke – Če presežeš prag 18 kazenskih točk, bo začasni odvzem veljal, dokler sodišče ne izda končne odločbe.
Pravočasna pritožba – Če vložiš predlog za odložitev odvzema, lahko sodišče začasno ustavi postopek. Ampak pazi, več kot 70 % neuspešnih vlog pade zaradi pomanjkljive utemeljitve!
Sodišče in birokracija – Hitrost odločanja je odvisna od pristojnega organa. Če sodišče ne obravnava primera prednostno, lahko traja več mesecev.
Dodatni postopki – V nekaterih primerih mora voznik opraviti zdravniški pregled ali psihološko testiranje, kar lahko podaljša trajanje postopka.
Se splača čakati? Če potrebuješ vozniško dovoljenje zaradi službe, je bolje nemudoma vložiti predlog za začasno vrnitev. Vsak dan brez dovoljenja pomeni dodatne težave. Zato je ključno, da poznaš razlike med začasnim in trajnim odvzemom vozniškega izpita ter pravočasno ukrepaš!
Kakšni so pravni postopki pri začasnem in trajnem odvzemu?
Ko gre za začasni ali trajni odvzem vozniškega dovoljenja, je postopek odvisen od prekrška in okoliščin. Ampak poglejva – kaj točno se zgodi?
Začasni odvzem je takojšnja upravna sankcija. Policist lahko na kraju prekrška odvzame dovoljenje, če ugotovi, da si vozil pod vplivom alkohola (več kot 0,52 mg/l), presegel hitrost za več kot 50 km/h ali vozil brez veljavnega dovoljenja. Dokument nato posreduje upravni enoti, ki odloči o nadaljnjem postopku.
Trajni odvzem sledi, če dosežeš več kot 18 kazenskih točk ali če sodišče določi, da nisi več sposoben za varno vožnjo. V tem primeru sledi izdaja odločbe, ki pomeni, da moraš dovoljenje oddati.
Ali obstaja rešitev? Lahko vložiš predlog za odložitev odvzema, če dokažeš, da je dovoljenje nujno za delo ali zdravje. Ampak pazi – več kot 60 % vlog pade zaradi pomanjkljive argumentacije!
Kako dolgo traja postopek? Če se pritožiš, lahko pridobiš začasno vrnitev dovoljenja, a postopek lahko traja več mesecev. Pri trajnem odvzemu je ponovna pridobitev možna šele po opravljenih posebnih programih varne vožnje in psiholoških testih.
Če ti grozi odvzem, se splača ukrepati hitro. Ne čakaj na odločbo, ampak že prej preveri pravne možnosti in se pripravi na postopek. Razlike med začasnim in trajnim odvzemom vozniškega izpita so pomembne, zato je pametno vedeti, kaj te čaka!
Ali je možno začasni odvzem spremeniti v trajnega?
Ja, začasni odvzem vozniškega dovoljenja se lahko spremeni v trajnega, če ne ukrepaš pravočasno ali če sodišče ugotovi, da nisi več sposoben varno voziti. Kako se to zgodi?
Začasni odvzem se običajno izreče na kraju prekrška. Policist lahko vozniško dovoljenje odvzame zaradi previsoke hitrosti,vožnje pod vplivom alkoholaali drog ali neupoštevanja prometnih predpisov. Če dovoljenje potrebuješ nujno, lahko takoj vložiš predlog za odložitev izvršitve odvzema.
Kdaj začasni odvzem postane trajen? Če pristojni organ oceni, da si nevaren za promet, lahko upravna enota izda odločbo o trajnem odvzemu. Ključni dejavniki so število kazenskih točk, ponavljajoči se prekrški in neuspešna pritožba.
Kaj se zgodi potem? Če se vozniško dovoljenje trajno odvzame, ga ne moreš preprosto dobiti nazaj. Potrebno je ponovno opraviti vozniški izpit, v nekaterih primerih pa tudi psihološko oceno sposobnosti za vožnjo.
Se torej splača čakati? Nikakor! Če ti začasno odvzamejo dovoljenje, se čim prej posvetuj s pravnikom in preveri, kakšne so možnosti za pritožbo. Razlike med začasnim in trajnim odvzemom vozniškega izpita so ogromne, zato je pomembno, da reagiraš pravočasno.
Kako poteka vrnitev dovoljenja po začasnem in trajnem odvzemu?
Če ti odvzamejo vozniško dovoljenje, je ključna razlika med začasnim in trajnim odvzemom vozniškega izpita v postopku vrnitve. Kako torej do dovoljenja nazaj?
Če gre za začasni odvzem, je postopek precej preprost. Po preteku začasnega obdobja, ki ga določi sodišče ali upravni organ, lahko dovoljenje prevzameš na pristojni upravni enoti. Če je bil odvzem posledica alkohola ali prekrškov, pa lahko zahtevaš izbris kazenskih točk s preizkusom varne vožnje.
Trajni odvzem je druga zgodba. Tukaj dovoljenja ne dobiš nazaj kar tako. Prvi korak je ponovno opravljanje vozniškega izpita, kar vključuje teoretični in praktični del. V določenih primerih boš moral opraviti tudi kontrolo psihofizične sposobnosti pri pooblaščenem izvajalcu medicinske stroke.
Rok za ponovno pridobitev ni enoten – odvisno je od vrste prekrška. Če gre za hujše kršitve, kot so alkohol, droge ali povzročitev prometne nesreče, lahko organ določi dodatne omejitve ali celo trajno onemogoči ponovno pridobitev dovoljenja.
Se splača ukrepati takoj? Definitivno. Če gre za začasni odvzem, je ključno spremljati rok za prevzem in se izogniti dodatnim zapletom. Pri trajnem odvzemu pa se je dobro pravočasno pripraviti na vse postopke, da ne izgubiš dodatnih mesecev.