Nasveti

Dovoljena meja alkohola v izdihanem zraku

Kako izračunati, koliko alkohola je varno

Ali si vedel, da je vožnja pod vplivom alkohola eden najpogostejših razlogov za odvzem vozniškega dovoljenja v Sloveniji? Ja, prav si prebral. Vsako leto številni vozniki ostanejo brez izpita – in to pogosto ne zato, ker bi povzročili nesrečo, temveč zgolj zato, ker je bil prekoračena dovoljena meja alkohola v izdihanem zraku. Za večino voznikov ta meja znaša 0,24 mg/l, kar je približno enako 0,5 promila alkohola v krvi. A pozor – za začetnike, poklicne voznike in nekatere kategorije vozil velja stroga ničelna toleranca.

Zdaj pa sledi najpomembnejše vprašanje: kaj se zgodi, če to mejo presežeš? Odgovor te morda ne bo razveselil – posledice so lahko zelo resne. Govorimo o visokih globah, kazenskih točkah, začasnem ali trajnem odvzemu vozniškega dovoljenja, v nekaterih primerih pa celo o kazenski ovadbi. In verjemi – vse se lahko začne s samo enim pivom preveč.

V nadaljevanju bloga ti bom razložil vse, kar moraš vedeti: kakšne so točne meje, kako poteka postopek, kaj storiti, če ti grozi odvzem izpita in predvsem – kako se takim težavam izogneš, še preden sploh nastanejo. Beri dalje – zase in za tiste, ki ti pomenijo največ.

Kakšna je dovoljena meja alkohola v izdihanem zraku?

Če te ustavi policija in si primoran pihati v alkotest, si verjetno najprej želiš vedeti – a si znotraj meje ali ne? No, poslušaj:

Dovoljena meja alkohola v izdihanem zraku
  • Za večino voznikov v Sloveniji velja meja 0,24 mg alkohola na liter izdihanega zraka, kar v praksi pomeni približno 0,5 ‰ (promila) v krvi.
  • A tukaj pride “ampak” – ničelna toleranca (torej 0,0 mg/l) velja za:
    • voznike začetnike (prvi dve leti po pridobitvi dovoljenja),
    • poklicne voznike,
    • in voznike vozil kategorij C, D, E, F ter vozila za prevoz nevarnega blaga.

In zakaj je to pomembno? Ker že pri vrednosti nad 0,24 mg/l, te lahko doleti prekršek, z globo od 300 do 1.200 evrov ter 6 kazenskih točk.
Če pa presežeš 0,52 mg/l, lahko nastopi tudi ukrep prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja, kar pomeni – odvzem vozniškega dovoljenja. To je eden najresnejših ukrepov v skladu z Zakonom o voznikih (ZVoz-1) in Zakonom o prekrških (ZP-1).

  • Zakon o pravilih cestnega prometa – ZPrCP jasno določa te meje.
  • Prav tako ZP-1 opredeljuje kazenske posledice, če mejo presežeš.

Ampak pozor – vsak človek različno presnavlja alkohol. Dve pivi zate morda pomenita nekaj drugega kot zame. Zato – če greš na pijačo, resno razmisli o alternativi. Taksi je precej cenejši kot izgubljeno dovoljenje in zaupanje.

Posledice prekoračitve dovoljene meje

OK, tole moraš res vedeti. Ko presežeš dovoljeno mejo alkohola v izdihanem zraku, ne gre več samo za neprijetno srečanje s policijo – gre za resne pravne posledice, ki lahko dolgoročno vplivajo na tvojo mobilnost in življenjski slog.

kazen prekoračitve meje
  • Če imaš do 0,24 mg/l, te načeloma ne doleti nobena kazen – razen če spadaš v skupino z ničelno toleranco.
  • Med 0,24 in 0,52 mg/l pa že padeš v območje prekrška. Tukaj te lahko doleti:
  • Kaj pa če si nad 0,52 mg/l? No, tu gre stvar precej bolj zares:
    • globa se lahko zviša na 1.200 € ali več,
    • lahko pride do prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja,
    • ali celo do kazenske ovadbe po 324. členu Kazenskega zakonika (KZ-1).

In to še ni vse …
Če ti odvzamejo izpit, lahko sledi:

  • obvezen kontrolni zdravniški pregled,
  • rehabilitacijski program (najpogosteje za vožnjo pod vplivom alkohola),
  • včasih tudi ponovno opravljanje vozniškega izpita.

Ampak hej – če si se znašel v tej situaciji, nisi brez izhoda.V določenih primerih lahko vložiš predlog za odlog izvršitve kazni ali predlog za vrnitev v prejšnje stanje, če so bile postopkovne nepravilnosti.

Priporočam, da se čim prej obrneš na pravnega strokovnjaka, ki pozna postopke po ZP-1 in ZVoz-1 – včasih lahko vsaj ublažiš posledice.

Kaj storiti, če vam grozi odvzem vozniškega dovoljenja?

Če ti grozi odvzem vozniškega dovoljenja, je ključno, da ukrepaš hitro in pametno – brez panike, ampak brez odlašanja. Zakaj? Ker imaš po zakonu le 15 dni časa za odgovor na sklep o prekršku ali obvestilo o začetku postopka. Če zamudiš ta rok, lahko sodišče izda odločbo o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja brez tvoje udeležbe. In potem? No, potem je pot nazaj precej težja. Zato najprej:

sklep
  • Pokliči svetovalca na tem področju. Priporočam, da takoj kontaktiraš Martina na 040-922-797 ali izpolniš obrazec na odvzem-vozniskega-dovoljenja.si.
  • Pošlji sklep ali obvestilo na mail – skeniran dokument omogoča takojšnjo pravno presojo in prednostno obravnavo.
  • Nato ti bo Martin svetoval, ali rabiš še zdravniško spričevalo, dokazila o redni zaposlitvi, morebiti tudi mnenje psihologa ali dokaz o odvisnosti (če je relevantno).
  • Kaj sledi? Priprava in oddaja predloga za odlog izvršitve po 61. členu ZP-1 ali pritožbe na odločbo – vse to v 24 urah.

Ampak pozor – brez pravilno obrazloženega pravnega sredstva, ti izpit lahko trajno odvzamejo, voziti ne smeš več, in povrhu vsega se moraš ponovno vpisati v šolo vožnje in opraviti novi izpit. Če si bil nad dovoljeno mejo alkohola v izdihanem zraku (recimo 0,62 mg/l), to pomeni avtomatsko grožnjo z odvzemom. Torej ja – hitro ukrepanje je ključno. In ne skrbi, ni nujno konec sveta, če pravilno in pravočasno reagiraš.

Kako preprečiti težave z alkoholom v prometu?

Evo, da ti povem direktno, kot bi sedela na kavi – težave zaradi alkohola v prometu so nekaj, kar lahko v veliki večini primerov preprečiš. Ampak res, z nekaj pametnimi odločitvami lahko ostaneš daleč stran od sklepa o prekršku, izreka varnostnega ukrepa ali celo kazenskega postopka. Prvo pravilo? Ne sedeš za volan, če si pil/a. Pika. Če si vseeno spil/a kozarec ali dva, naredi naslednje:

Kako preprečiti težave z alkoholom v prometu
  • Uporabi osebni alkotest, da preveriš, ali si pod dovoljeno mejo alkohola v izdihanem zraku (torej 0,24 mg/l, če ne spadaš pod ničelno toleranco).
  • Če si voznik začetnik, poklicni voznik ali voziš tovorno vozilo – zate velja 0,0 mg/l. Torej: nobenega piva, niti enega.
  • Še nekaj: pazi na preostali alkohol. Ni hec – če zvečer spiješ več, si lahko zjutraj ob 7.00 še vedno nad mejo.
  • Ne pozabi – če povzročiš nesrečo pod vplivom alkohola, te lahko doleti kazenska odgovornost po 325. členu Kazenskega zakonika (KZ-1), s prenehanjem veljavnosti vozniškega dovoljenja in obveznim medicinsko-psihološkim pregledom.

Kaj torej narediti?
Raje pokliči taksi, uporabi kolo, naroči prevoz preko aplikacije ali pa enostavno – počakaj, da alkohol izzveni.
Če greš na zabavo, se vnaprej dogovori, kdo bo vozil trezen.
Če nisi prepričan/a – ne vozi. Preprosto.
Na koncu dneva: kazen lahko plačaš, izpit lahko ponovno opravljaš, ampak nečloveških posledic nesreč ne popraviš nikoli. Zato – poslušaj sebe, ne alkotesta.

Viri:

1– Zakon o voznikih (ZVoz-1)

Sorodne vsebine

Vsi prispevki
Odvzem vozniškega dovoljenja
© 2024. All rights reserved
Adrijana Clobas s.p.
Strma pot 10
6000 Koper - Capodistria
Odvzem vozniškega dovoljenja
Politika piškotkov

To spletno mesto uporablja piškotke, da vam lahko zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot je prepoznavanje, ko se vrnete na našo spletno stran, in pomagajo naši ekipi razumeti, kateri deli spletne strani se vam zdijo najbolj zanimivi in uporabni.